Tüm Tedavilerimiz

Bilgi alın & randevu oluşturun.

Whatsapp hattımızdan tedavilerimiz ile ilgili bilgi alabilir, randevunuzu hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

E-Max Diş Kaplama

Günümüzde sanatçılar, sporcular ve iş insanları tarafından sıklıkla tercih edilen E-max kaplama, dayanıklılığı estetikle en iyi şekilde buluşturan ve uygulanması sırasında özel bir seramik kullanılan kaplama yöntemidir. Kaplamalar arasında en doğal görünümü sağlayan işlem, aynı zamanda sağlamlık testlerinden de her daim tam not almayı başarıyor. Tamamen seramikten üretilen E-max kaplama materyali, ışık geçirgenliği konusunda istenileni veriyor ve metal içermediğinden ağız içerisinde sorun oluşturmuyor.

Yüksek estetik ve ömür boyu kullanım garantisi sunan E-max kaplama, profesyonel kliniklerde deneyimli diş hekimleri tarafından insan vücudu ile tamamen uyumlu malzemelerden hazırlanır. Geniş bir renk skalasına sahip olan kaplama, hastalara ve doktorlara da rahat çalışabilme şansı tanıyor. Tüm bu özellikleriyle E-max kaplama, son yıllarda bir hayli hasta tarafından tercih ediliyor.

E-max Kaplama Nasıl Uygulanmaktadır?

Son zamanların en popüler kaplama seçeneklerinden E-max, tedavi yöntemiyle ilk defa tanışanlar arasında nasıl uygulandığıyla da merak konusu olmaktadır. Yüksek kalitede monolitik lityum disilat blok içeren kaplama, CAD-CAM frez sistemiyle üretilirken kişiselleştirilmiş yapısıyla profesyonel laboratuvar ortamlarında ele alınıyor. Bu nedenle üretim, her hastada sıfırdan ve en özel şekilde ele alınıyor.

E-max kaplama işlemleri sırasında kalıp alırken çoğu zaman klasik yöntemler kullanılıyor fakat birçok yerde dijital yollarla da kalıp alınabiliyor. Bu işlem sırasında hastalar hiçbir şekilde ağrı sızı duymuyorlar.

Ölçüler alındıktan sonra kalıplar laboratuvara gönderiliyor ve laboratuvar ortamında kişiye özel E-max kaplama geliştiriliyor. Kliniğe geri dönen kaplamalar, dişlere mükemmel bir şekilde uygulanıyor. Metal içermeyen E-max kaplama, ağızda asla ağırlık hissi de uyandırmıyor. Dişe tam oturan kaplama, uzun yıllar boyunca tam oturmama veya boşluk kalma gibi sorunları hastalara yansıtmıyor. Kısa bir sürede hazırlanan E-max kaplama, hastalara zorlayıcı olmayan bir süreçte kolayca takılıyor.

E-max Kaplama Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

Son zamanlarda E-max kaplama isteyen kişiler, hangi durumlarda mutlaka tedavi altına alınması gerektiğini de merak etmektedirler. Bu noktada pek çok faktör, E-max kaplama yaptırmanız gerektiğini işaret edebilmektedir.

Dişlerde sararma konusu, E-max kaplama yaptırmak isteyenlerin ilk nedenleri arasında gösterilir. Pek çok nedene bağlı olarak renk değişimi yaşayan dişler, estetik anlamda iyi bir görüntü sağlamamaktadır. Üstelik diş beyazlatma yöntemleri de her zaman başarı getirmemektedir. Bu nedenle daha beyaz dişler ve estetik bir gülüş için E-max kaplama tercih edilebilir.

Ayrıca çok fazla eğrilik olmayan dişler için de E-max kaplama tercih edilebilmektedir. Hafif eğrilik durumlarında hastalar, genellikle ön dişlerini restore ettirebilmek için E-max kaplamayı talep ederler. Eğri ön dişler egale edilirken E-max kaplama ile çok daha estetik bir görüntü sağlanmış olur. Ayrıca gülüş tasarımı da uygulamada çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarır.

Bunların yanı sıra daha önceden kanal tedavisi veya dolgu işlemi görmüş olan kişiler de E-max kaplama yaptırıp yaptıramayacaklarını sıklıkla sormaktadırlar. Dişlere daha önce kanal veya dolgu tedavisi uygulansa bu tedaviler, E-max kaplama için bir engel oluşturmazlar. Her ne kadar kanal tedavisi yapılan dişler biraz daha zayıf olsalar da güvenle E-max kaplama yapılabilmektedir. Son olarak kırık ve geniş çürüklere sahip olan dişlerde de E-max kaplama uygulaması sıklıkla tercih edilebilmektedir.

E-max Kaplama Neden Popüler Olarak Tercih Edilmektedir?

Son yılların en çok tercih edilen kaplama yöntemlerinden olan E-max, sanatçılar, sporcular ve iş insanları arasında bir hayli biliniyor. Bu durum, E-max kaplama işlemlerinin daha çok ön dişlerde en estetik görüntüyü oluşturabilmesinden kaynaklanmaktadır. Işığı bir hayli iyi yansıtabilen kaplama, hastalara doğal bir parlaklık sunmaktadır. Ayrıca E-max kaplamanın bir diğer özelliği de farklı ışık kaynaklarında da en doğal görüntüyü sağlayabilmesidir.

Bunların yanı sıra E-max kaplama, metal bir alt yapı içermemektedir. Bu sayede vücuda dost olan kaplama, aynı zamanda alerjik reaksiyonlara karşı da kişilere bir sorun yaratmamaktadır. Üstelik kaplamanın dişlerde olduğu gibi diş etlerinde de bir renklenmeye neden olmadığı ifade edilmektedir.

E-max kaplama sırasında üretilen malzeme, bir hayli dayanıklıdır. Bu sayede hastalar, ağızlarında bir kaplama olduğunu adeta unutarak yutma, çiğneme ve yutkunma faaliyetlerini en iyi şekilde gerçekleştirebilirler. Ayrıca son derece ince ayarlarla dişe yapıştırılıyor olması da doğal dişlerin en az oranda törpülenmesini sağlar.

E-max Kaplama Hangi Durumlarda Tercih Edilmez?

E-max diş kaplaması, bazı durumlarda hastalara kurtarıcı nitelikte uygulanabiliyor olsa da bazı durumlarda dişlere uygulanamamaktadır. Örneğin uzun süre diş kaybı yaşamış kişiler için E-max kaplama önerilmemektedir. Çünkü E-max kaplamanın uzun diş boşluğu kapatmak için uygun bir seçenek olmadığı görülmektedir.

Bununla birlikte arka öğütücü dişler için dayanıklılık açısından metal içerikli kaplamaların kullanılması çok daha isabetli olacaktır. Bu dişlerdeki basınç durumu, metal destekli kaplamalar tarafından daha iyi sağlanır ve kaplamaların uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi sağlanır. Kısacası bu durumlarda E-max kaplamaların genel olarak tercih edilmedikleri bilinmektedir.

E-max Kaplama Ne Kadar Süre Kullanılabilir?

Son zamanların en popüler çeşitlerinden olan E-max kaplama, düzenli ağız ve diş hijyeninin sağlanması halinde uzun yıllar boyunca sorunsuz olarak kullanılabilmektedir. Fakat uzmanlar, E-max kullanımı için herkesi kapsayacak bir sürenin verilmesinin yanlış olduğunu dile getirmektedirler. Bu noktada her diş hekimi, kaplamaların ömrünü uzatabilmek için mutlaka ağız – diş hijyeninin aksatılmaması ve rutin kontrollerin her zamanki gibi gerçekleştirilmesi gerektiğini dile getirirler.

Ayrıca E-max kaplamaların uzun yıllar kullanılabilmesi için hastaların gözlük sapı veya kalem ısırma gibi alışkanlıkları da ivedilikle terk etmeleri gerekmektedir. Bunlarla birlikte sert kabuklu gıdaların ısırılmaması ve bunların dişle kırılmaya çalışılmaması şarttır. Aksi halde E-max kaplamalara zarar verilirken kullanım süreleri de bir hayli kısalacaktır.

Bu noktada ağız ve diş hijyenine dikkat ederek kaplamaları sağlıklı şekilde kullanmaya çalışan kişilerin 5 ila 10 yıl aralığında E-max kapmalarını sorunsuz şekilde kullanabildikleri bilinmektedir. 

E-max diş kaplama hakkında sıkça sorulan sorular

E-max diş kaplaması, estetik bir seramik malzeme olan porselenin özel bir türü olan E-max seramiği kullanılarak yapılan kaplamalardır. Bu kaplamalar, doğal diş rengine çok yakın bir renge sahiptir ve dayanıklıdır.
E-max diş kaplamasının avantajları arasında doğal görünümü, dayanıklılığı, ışık geçirgenliği, estetik olarak mükemmel sonuçlar ve çürümeye karşı direnç göstermesi sayılabilir.
E-max diş kaplamaları son derece dayanıklıdır ve doğru bakım ile uzun yıllar boyunca dayanabilirler. Düzenli diş hijyeni ve periyodik diş hekimi kontrolleri ile dayanıklılıkları artırılabilir.
E-max diş kaplaması prosedürü, hastanın diş durumuna ve tedavinin karmaşıklığına bağlı olarak değişir. Ancak genellikle birkaç ziyarette tamamlanabilir. Önce dişlerin hazırlanması, sonra ölçü alınması ve son olarak da kaplamanın laboratuvarda hazırlanması ve yerleştirilmesi adımlarından oluşur.

Uzman hekimlerimizden bilgi alın, randevunuzu oluşturun.

Whatsapp hattımızdan tedavilerimiz ile ilgili bilgi alabilir, randevunuzu hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

× Whatsapp