Tüm Tedavilerimiz

Bilgi alın & randevu oluşturun.

Whatsapp hattımızdan tedavilerimiz ile ilgili bilgi alabilir, randevunuzu hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

Gülüş Tasarımı

Gülüşünüz, sizleri fotoğraflarda, toplum içerisinde ve aynada tanımlayan yegâne unsurlardan biridir. İnci gibi dişler, toplumdaki yerinizi farklı noktalara getirirken özgüveninizi de bir hayli arttırabilmektedir. Bu nedenle tıpkı saç bakımı ve makyaj konularında olduğu gibi kişilerin kendilerine özel gülüşleri bulabilmeleri de çok önemlidir. Gelişen teknolojiyle herkes için sunulan gülüş tasarımı, dişlerin inci gibi parlamasını ve kişilerin özgüven sahibi olabilmelerini mümkün kılmaktadır.

Son yıllarda ‘’Hollywood Smile’’ olarak da adlandırılan işlem, popüler olarak sunulmaktadır. Oyuncular, politikacılar ve sanatçılar, sıklıkla diş hekimlerinden gülüş tasarımı için randevu talep etmektedirler.

Bu noktada gülüş tasarımı, herkes için kişiselleştirilmiş olarak sunulduğundan genetik, yanlış ağız – diş bakımı ve dış etkenler gibi unsurları ortadan tamamen kaldırarak gülümsemeniz sırasında dışarıdan görülen tüm sorunları yok etmektedir. Bunun yanı sıra gülüş tasarımı işlemleriyle birlikte diş taşı, sararma ve diş eti çekilmesi gibi problemler de kolayca etkisiz hale gelebilmektedir.

Gülüş Tasarımı Nedir?

Kişilerin gülüşleri esnasında diş ve çene pozisyonu ile ağız ve çene yapısının uyumlu olması ile yüz hatlarına göre dişlerin estetik bir görünüm kazanmasına gülüş tasarımı adı verilmektedir. Gülüş tasarımı, kişilerin ihtiyaçlarına ve taleplerine göre farklı disiplinler bir arada kullanılarak gerçekleştirilir. Bu noktada eksik dişlerin implantlar ile tamamlanması, diş çapraşıklıklarında ortodonti tedavilerinin uygulanması ve diş eti çekilmesi sorununda periodontologların devreye girmesi, gülüş tasarımının çok yönlü olduğunu ispat etmektedir.

Gülüş tasarımı, mutlaka uzman hekimlerin ele alması gereken ve tüm sürecin detaylıca planlanması gereken bir operasyondur. Gülüş tasarımı sırasında birçok farklı müdahale yapılırken aynı zamanda farklı disiplinlerden de yararlanılır. Ayrıca ‘’dijital diş hekimliği’’ teknolojisinin getirdiği nimetler sayesinde sürecin en başında tedavi sonrasında nasıl bir gülüş tasarlanacağı da hastaya gösterilebilmektedir. Bu sayede ihtiyaçlarla birlikte hastanın talepleri de tam olarak karşılanmış olunur.

Gülüş Tasarımında Hangi İşlemler Uygulanabilmektedir?

Diş hekimleri, gülüş tasarımı işlemleri öncesinde hastaların ihtiyaçlarını tam olarak belirlerler ve uygun tedavi planıyla birlikte uygulamaya dahil olacak tüm disiplinleri ele alırlar. Gülüş tasarımının başlıca hedefi, hastaların ağız ve diş sağlığı adına var olan tüm eksikliklerinin giderilmesidir. Daha sonra operasyonlarla birlikte daha estetik bir gülüş yakalanabilir.

Gülüş tasarımı sırasında sağlık prosedürleri uygulandıktan sonra dudakların tam veya yarım olduğu, tamamen kapalı veya açık olduğu durumlarda gülüşünüzle nasıl bir mesaj vermek istediğiniz estetik anlamda bir kalıba dökülür. İhtiyaçlarınız belirlenip giderildikten sonra talepleriniz alınır ve incelemenin ardından hemen çalışmalara başlanır. Genellikle gülüş tasarımı sırasında şu işlemlere öncelik verilmektedir;

  • Gülüşün Tam Ortaya Çıkabilmesi İçin Beyazlatma
  • Ayrık Dişler İçin Bonding ve Ortodontik Tedavi
  • Gülüş Hattının Ortaya Çıkarılması
  • Kısa ve Uzun Dişlere Operasyon
  • Porselen veya Zirkonyum Kaplama
  • Çapraşık Dişler İçin Ortodontik Tedaviler
  • Çürük Dişler İçin Dolgu ve Kanal Tedavisi Planlaması

Gülüş Tasarımı Operasyonundaki Süreçler Nelerdir?

Yeni bir gülüş tasarımı operasyonuna girecek kişiler, hangi süreçlerden geçeceklerini ve yeni bir gülümsemeye nasıl kavuşacaklarını merak etmektedirler. Bu noktada gülüş tasarımının en önemli adımları da planlama sürecinde oluşur. Planlama sürecinde nasıl bir tedavi alacağınız düzenlenir ve dijital modelleme gibi unsurlarla gülüş tasarımınız önceden sunulur. Gülüş tasarımı sırasında genellikle ele alınmakta olan 3 farklı aşama bulunur;

  1. Planlama Süreci

Planlama sürecinde 3D ağız içi taraması yapılarak hastanın durumu incelenir. Mevcut gülüşle birlikte dudak pozisyonuna göre nasıl bir gülüş tasarımı yapılabileceği üzerine tartışılır. Operasyon boyunca hangi disiplinlerden yararlanılacağı belirlenirken hastaya uygulamalar konusunda bilgi verilir. Planlama sürecinin sonunda ise gülüş tasarımının son hali hastaya gösterilir ve onay alınır.

  1. Tedavi Süreci

Tedavi sürecinde hastada gerekli olması halinde çürük dişlere dolgu ve kanal tedavisi uygulanabilmektedir. Ayrıca gerekirse ortodontik tedavilerden yararlanırken diş eti konusunda iltihapların giderilmesi ve güçlendirme sağlanır. Tedavi sürecinin son aşamasında ise 3D ağız içi tarama ile dişlerin ölçüleri alınır ve geçici dişler ağız içerisine yerleştirilirler.

  1. Uygulamanın Kalıcı Hale Getirilmesi

Bu süreç sırasında hastanın diş ölçülerine göre porselen, zirkonyum ve lamine gibi farklı diş kaplama seçenekleri hastaya sunulur ve provalar sırasında görüşleri alınır. Hasta prova sırasında hangi kaplama materyaline karar verdiyse işlem onunla devam eder. Bu sayede son provada hastanın yeni dişleri tam olarak yerleştirilir ve kalıcı olması sağlanır. Son olarak hastaya gülüş tasarımı operasyonunun ardından ağız – diş sağlığı konusunda detaylı bir bilgi verilerek işlemler tamamlanır.

Gülüş Tasarımı Neden Kişiye Özel Olarak Yapılmalıdır?

Milyonlarca kişi, farklı yüz şekillerine ve çene – dudak yapısına sahiptirler. Bu nedenle herkesin aynı gülümseye sahip olması da beklenememektedir. Gülüş tasarımındaki ‘’kişiye özel’’ algısı, herkesin ihtiyaç ve taleplerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle hastalara arzuladıkları gülüşlerin sunulabilmesi için mutlaka tarama süreci uzun tutulmalı ve kişi için en iyi gülüş belirlenmelidir.

Gülüş tasarımının neden kişiye özel olması gerektiğine örnek vermek gerekirse profesyonel kuaförlerden de örnek verilebilir. Her insanın yüz şeklinde iki yarının aynı olmadığı bilindiğinden kuaförler saç ve sakal kesimlerini iki yüzün orantısını değerlendirerek gerçekleştirmektedirler. Gülüş tasarımında da dudakların sağ ve sol kısımları farklı olabilmektedir. Ayrıca bazı kişiler ön dişlerinin biraz daha uzun gözükmesini isterken sağ ve sol bakışta dişlerinin daha küçük görünmesini de talep edebilirler. Bu nedenle yüzün eşsiz olmasından kaynaklı gülüş tasarımları da mutlaka eşsiz olmalıdır.

Neden Gülüş Tasarımı Sıklıkla Tercih Ediliyor?

Son yıllarda teknolojinin gelişmesi ve estetik algısının değişmesiyle gülüş tasarımı konusu da bir hayli popüler hale gelmiştir. Bu noktada gülüş tasarımı ile ilk defa tanışan kişiler, gülüş tasarımının neden sıklıkla tercih edildiğini de merak ediyorlar.

Başarılı bir gülüş tasarımı, kişilerin sosyal ve iş hayatlarını tamamıyla kökünden değiştirebilmektedir. Ayrıca gülüşünüzle birlikte özgüveniniz artacağından daha mutlu, sevgi dolu ve kendisine daha fazla inanan bir insan da olabilirsiniz. Bu durum, gülüş tasarımı yaptıran insanların hayatlarındaki her alanda motive bir şekilde varlıklarını sürdürebilmeleriyle de kanıtlanmış durumdadır. Bu nedenle gülüş tasarımı, günümüzde diş hekimliği alanında en çok tercih edilen operasyonlardan biridir.

Gülüş Tasarımı hakkında sıkça sorulan sorular

Gülüş tasarımı için kullanılan prosedürler arasında diş beyazlatma, porselen kaplamalar, estetik dolgular, diş telleri ve estetik diş cerrahisi gibi çeşitli yöntemler bulunmaktadır.
Gülüş tasarımı süresi, kullanılan prosedürlerin türüne, hastanın mevcut diş durumuna ve istenen sonuca bağlı olarak değişir. Bazı basit prosedürler birkaç saat içinde tamamlanabilirken, daha kapsamlı gülüş tasarımı planları birkaç hafta veya aylar sürebilir.
Gülüş tasarımı prosedürleri genellikle ağrısız veya minimal ağrılıdır. Diş hekimi, hastanın rahatlığını sağlamak için lokal anestezi veya diğer rahatlatıcı teknikler kullanabilir.
Gülüş tasarımı sonuçları genellikle uzun süreli ve sürdürülebilirdir. Ancak, hastanın diş hijyenine, diyetine ve düzenli diş hekimi kontrollerine ne kadar dikkat ettiği bu sürekliliği etkileyebilir. Düzenli bakım ile sonuçlar yıllarca korunabilir.

Uzman hekimlerimizden bilgi alın, randevunuzu oluşturun.

Whatsapp hattımızdan tedavilerimiz ile ilgili bilgi alabilir, randevunuzu hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz.

× Whatsapp